Cultura tutun

Survi

Cultura tutun

Post by Survi » Fri Dec 31, 2010 12:13 am

Are cineva experienta in cultivarea tutunului?
Dar in prelucrarea lui?

Survi

Re: Cultura tutun

Post by Survi » Wed Jan 05, 2011 1:07 pm

Bag seama ca nimeni.
Pacat, deoarece tutunul este si o sa fie o planta foarte cautata intotdeauna, inclusiv dupa o catastrofa majora.

noname
VIP
VIP

Post by noname » Wed Jan 05, 2011 11:21 pm

Din cate stiu eu cultivarea/prelucrarea tutunului este ceva mai pretentioasa. Voi face ceva "sapaturi" si daca obtin informatii utile va anunt.

LILDEBUL
VIP
VIP

Post by LILDEBUL » Fri Jan 07, 2011 10:43 pm

Tin minte ca am fost la Moldova odata , cind eram mic. Niste tutun , pe cimp si niste cetateni care il stringeau. Nimic sofisticat. Nevasta-mea imi zice ca se pune ca rosia , rasad si dupa aia il sapi de iarba , ca pe orice planta. Nu stiu daca e chiar asa usor , dar cit de greu poate fi ?
Tutunul e aur , mai tare ca "iarba". Am niste seminte , anu' asta le fac rasad , ca e viata grea. Se scumpesc tigarile grav de tot si eu nu veau sa renunt la placerea mea.

LILDEBUL
VIP
VIP

Post by LILDEBUL » Fri Jan 07, 2011 10:45 pm

http://pipaclub.3xforum.ro/post/220/1/T ... soiuri_etc_/
Sper sa va ajute la afumatul plaminilor intr-un mod cit mai economic si cit mai placut. :lol:

Header
VIP
VIP

Post by Header » Fri Jan 14, 2011 1:59 am

LILDEBUL wrote: ...
Tutunul e aur , mai tare ca "iarba". Am niste seminte , anu' asta le fac rasad , ca e viata grea. Se scumpesc tigarile grav de tot si eu nu veau sa renunt la placerea mea.
Tocmai oficial ai facut o predictie, o catastrofa pentru fumatori, anume ca se scumpesc tigarile, este cat se poate de real.
Parca vad deja pe coclauri printre cladiri darmate cum stau supravietuitorii si pufaiesc :lol:
Nu vei putea supravietui niciodata, doar cu Biblia si rugaciuni, Dumnezeu dă, dar nu-ti baga si-n traista !

Survi

Post by Survi » Wed Jan 19, 2011 8:45 am

O tigare asigura un confort psihologic similar cu o masa calda. Asa ca eu unul nu as neglija acest aspect.
Nu mai spun nici ca tutunul si pileala vor fi 2 dintre cele mai cautate marfuri dupa o catastrofa de proportii ;)

indra

Post by indra » Fri Jan 21, 2011 10:04 am

In caz de cataclism ori ce viciu diminuiaza supravietuirea....asa ca lasatio balta cu tutunul.Sa ma fac inteles majoritatea nu pot rezista fara micile placeri nici macar o zi...in cazul acesta credeti ca veti rezista la un dezastru care implicit va va diminua din placeri.Ganditiva la lipsa de apa si hrana.... :(

Survi

Post by Survi » Fri Jan 21, 2011 10:13 am

Lipsa de hrana si apa sunt tratate in alta parte ;)
Chiar daca sunt omanei care nu rezista fara micile placeri, cum spuneam si mai sus, aceste mici placeri satisfacute asigura un confort psihologic ridicat ;)

LILDEBUL
VIP
VIP

Post by LILDEBUL » Fri Jan 21, 2011 6:54 pm

De ce sa ma las eu de fumat ca POATE , cindva sau in 2012 ceva se va intimpla si voi ramine fara tutun ? Care tutun se poate cultiva de pe acum , ca-i viata grea si tigara scumpa , dar se poate cultiva si dupa ceva-ul ala care poate o sa vina nu-stiu-cind.

Post Reply